
Vaginalne infekcije: što sve trebamo znati
Kako očuvati vaginalno zdravlje i spriječiti upale, kako prepoznati vrstu vaginalne infekcije te kako je optimalno liječiti, otkriva magistra Božena Obradović iz Farmacije
Hormonske promjene i neravnoteža uzrok su mnogim tegobama vezanim uz menstruacijski ciklus, pri čemu je najznačajniji premenstrualni sindrom – PMS. Premenstrualni sindrom označuje cikličku pojavu niza smetnji tijekom druge polovine ciklusa, koje se u većini postupno pogoršavaju, te naglo prestaju s nastupanjem menstruacijskog krvarenja.
Kako očuvati vaginalno zdravlje i spriječiti upale, kako prepoznati vrstu vaginalne infekcije te kako je optimalno liječiti, otkriva magistra Božena Obradović iz Farmacije
Predmenstrualni sindrom karakteriziraju fizičke i psihološke smetnje koje mogu utjecati na život žene. Kako se najbolje nositi s PMS-om, pogotovo zimi kad su simptomi još izraženiji?
Kako na prirodan način postići hormonalnu ravnotežu koja će ublažiti simptome PMS-a, promjena raspoloženja, stresa, te moguće riješiti eventualne probleme neplodnosti, objašnjava magistra Andrea Plečko iz ljekarne Farmacia u zagrebačkom City Centru One East.
Predmenstrualni sindrom kao da ne zna da se ljeti želimo i odmoriti pa reagira na razne načine (visoke mu temperature baš i ne odgovaraju)
Smatra se da kontracepcijske tablete danas u svijetu koristi oko 100 milijuna žena, i to najviše u razvijenim zemljama gdje ih koristi gotovo 40% žena u dobi između 15 i 45 godina, dok ju u Hrvatskoj koristi tek oko 6%, ističe magistra Božena Obradović iz Farmacie u Ilici 11 u Zagrebu.
Pa to je idila - izađemo iz mora, ušuškamo se u nekom hladu da baš ne pocrvenimo, upijamo toplinu, badić nas lagano hladi jer je potpuno mokar, a voda koja se cijedi s njega dodatno nas osvježava i sve je u savršenom redu. Ili nije?